czwartek, 17 kwietnia 2008
Spawarka inwertorowa

Przekształtniki spawarkowe (inwertor wzmocnienia prądowego)

W nowoczesnych spawarkach wykorzystuję się również układy energoelektroniczne. Zapewniają one pewną , i lepszą prace tak na pozór przydatnego urządzenia, jakim jest spawarka inwertorowa. Spawarka inwertorowa od innych, tradycyjnych spawarek różni się praktycznie wszystkim. W tradycyjnych spawarkach wykorzystane zostały transformatory dużych gabarytów, dużej mocy, których zadaniem było utrzymanie niskiego napięcia po stronie wtórnej, a zarazem dużego prądy, niezbędnego do zapalenia się łuku elektrycznego pomiędzy elektrodą spawalniczą, a masą, czyli spawanym elementem. Uzwojenie wtórne było wykonane z bardzo grubego druta miedzianego, w spawarkach większej mocy wykorzystywany był płaskownik miedziany.

Obecnie rynek podbijają spawarki inwertorowe – lekkie, proste obsłudze, nie obciążające aż do tego stopnia, co tradycyjne sieci elektrycznej. Przykładowo spawarka o mocy rzędy 80 A warzy w granicach 1,2 kg, natomiast model o prądzie spawania rzędu 150 A waży ok. 3 kg. Spawarki te znajdują swoje szerokie zastosowanie w wielu serwisach hydraulicznych, drobnych warsztatach etc.

Spawarka inwertorowa składa się z transformatora, w spawarkach małych jest to transformator elektroniczny, natomiast w spawarkach większych jest to transformator toroidalny o dosyć znacznej mocy, stronę górnego napięcia włącza się do sieci elektrycznej poprzez odpowiednie zabezpieczania, natomiast stronę wtórną z Kolektorami tranzystorów wykorzystanych i połączonych w układzie wzmacniacza prądowego. Złącze emitera zabezpiecza się rezystorem 0,1 Ω 10 W i łączy się je wspólnie, na rysunku poniżej przedstawiliśmy odpowiedni schemat:

Schemat ten przedstawia przekształtnik spawarki inwertorowej o niskiej mocy, ok. 50A. Fragment schematu od prawej strony pełni funkcje zabezpieczającą tranzystory i inne elementy przed przegrzaniem spowodowanym nadmiernym prądem spawania, a także jest przede wszystkim wzmacniaczem inweterowym. Warto dodać, że rozwiązanie przekształtnika spawarkowego nie tylko jest lepszym ze względów eksploatacyjnych, ale także rozwiązanie to ogranicza prąd rozruchowy, ch sprawia, że sprawka zaraz do włączeniu do sieci nie jest wyłączana przez wyłącznik nadmiarowoprądowy, ogranicza się także prąd biegu jałowego spawarki poprzez zastosowanie odpowiedniego, nieporównywalnie mniejszego transformatora. Kolejnym zastosowaniem takiego układu jest to, że nie służy on tylko jako spawarka, ale również prostownik rozruchowy o dużej mocy, watro zauważyć, że na wyjściu schematu mamy 12 VDC 50 A.

Przekształtnik spawarkowe można rozbudować w szerokim zakresie, gdyż jest to dosyć plastyczne urządzenie od strony elektronicznej, inwestor może dodać moduł kontroli prądy pobieranego przez spawarkę, moduł anti-stick, którego zadaniem jest zapobieganiu częstemu efektowi sklejania się podczas procesu spawania elektrody z spawanym materiałem, moduł ten, jeżeli wykryje zbyt duży prąd w elektrodzie dodatniej spawarki zaczyna obniżać jej prąd i nieznacznie podwyższać napięcie, co sprawia, że elektrodę łatwo jest oderwać i nie powoduje ona w tym Momocie przepływu nadmiernego prądu w spawarce, takie modułu są produkowane przez firmę design Office, produkującą dosyć dobre akcesoria elektryczne i energoelektroniczne. Praca zostanie opublikowana na stronie WWW.electronic.blox.pl w dziale spawarka inwertorowa.

| < Marzec 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Katalog Stron Gwiazdor
Porady elektroniczne - Gwiazdor
Google