środa, 07 grudnia 2005

DnZ proste sprawy zasilania

1.1 Jak podłączyć wentylator od kompa :)

      Ostatnio pisał do mnie na gg Wojtek - nieznam weięc nic więcej niepowiem. znalazł na allegro jakis wentylator od kompa i chce go podłączyc pod zwykły zasilacz, żeby tern mu wydmuchiwał powietrze z szafy - pomysł bardzo dobry wszak swieże i czyste ubrania to klucz do sukcesu - wydmuch nieczystości gazowych z szafy :):):) lepsze i tańsze niż niejedna trutka na mole czy też palący się odświeżacz powietrza :) ale dosyć tyuch żartów. Problem skupiał się na tym, ze z wentylator ma 3 kabelki a z zasilacza idą 2 kabelki, i czy do jednego zasilacza można przyłaczyć 3 wentylatory. Obiecałem , ze wszystko opisze na stronie , co niniejszym czynie.

Rysunek 1 przedstawia zasilacz - z opisem co jest co i do czego służy

Mam nadzieje, że jak każdy to zobaczy to bedzie wiedział o co tu chodzi.

Teraz pora pobawić sie w kolorki :) W elektronicze czarny oznacza GND ground cztli poprostu masę, minus, czerwony oznacza +5V, a żółty oznacza +12 V.

 

w tym zasilaczu widzimy 2 kabelki czarny i czerwony, co oznacza, ze wentylator jest zasilany napięciem 5V

Gdy spotykamy się z tym, zwe od zasilacza odchodzą 3 kable - to jest czasny, czerwony i żółty to znaczy, że zasilacz ma niejako 2 biegi może chodzić na niskim napięciu gdy przylączymy do czarnego - z zasilacza i do czerwonego +5 V z zasilacza i może chodzić na tym drugim biegu, kiedy przyłączymy czarny i żółty czyli 12 V. Pamiętać należy jednak o kilku jakże oczywistrych sprawach - 1. niezmieniajmy biegunów - to może doprowadzić nawet do spalenia się wentylatora 2. niezwiększajmy napięcia. jeżeli napisane jest 12 V to niepodłączajmy 36 V np. :) bo to efektywności niezwiększy, a tylko szybciejk zniszczy . Pamioętajmy o dobrym przyłączeniu napięcia. takie niskie niesą zagrożeniem dla nas. niemniej jednak już nieraz powodowały straty materialne bo sie cos przepaliło. Na koniec jeszczej jeden schematr rysunkowy, z którego już wszystko powinno wynikac

| < Kwiecień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Katalog Stron Gwiazdor
Porady elektroniczne - Gwiazdor
Google