sobota, 15 lipca 2006
stare Radio ciąg dalszy...

Witam Wszystkich Gości

 

 

 

 

Ostatnio musiałem skorzystać z alternatywnej poczty na gazeta.pl. Normalnie używam wp.pl, ale tak się po prostu zdarzyło… Paterze, paterze, a tu powiadomienia jeszcze od kwietnia, że mam komentarze na blogu. Oświeciło mnie, i przypomniałem sobie, że mam BLOGA !!!. Przepraszam Wszystkich za moje nie aktualizowanie, po prostu jestem strasznie zarobiony. Teraz w końcu postanowiłem coś dodać, myśle, myśle, i co – radio. Wielu z Was ma pewnie w domu jakieś „komunistyczne” radio – może to być „Hania”, „Ślązak”, „Śnieżka”, „Contessa”, „Narew”. Znam ich wiele. Spróbuj je wyciągnąć, lekko przetrzeć – z metrowej warstwy kurzu J. Włącz – naciśnij „U” czyli UKF-y, przeleć po skali, prócz Radia Maryja – nic innego nie będzie, albo nawet i tego nie będzie. Na długich „D” znajdziesz Pr. I Polskiego Radia, Radio bis , i kilka jakiś ruskich stacji. Wtedy ktoś, kto nie jest kolekcjonerem, i nie zna się na elektronice przeważnie mówi – poco mi ten grat – i lądowanie z półobrotu na śmietniku. KONIEC , po co ??. Wystarczy rozkręcić, dmuchnąć w płytkę tak, żeby ona była czysta, a dmuchający wyglądał jak kominiarz. I Już da się zauważyć elementy. Każdy element w układzie ma swój numer, na płytce zobaczysz, opisane jest np. C43, R126, T6, itp., itd….Zakładam, że lutować już potrafisz, a więc co dalej… Jest kilka sposobów przestrajanie Radia. Pierwszy, najczęściej używany przez serwisantów, to „wszczepianie” głowicy, co to znaczy ? – To znaczy, że do naszego radia wlutowywują taką małą płytkę, która poprzez kilka kabelków jest połączona z resztą, i radio odbiera. Głowica kosztuje kilka złotych ( ja mam za 8 zł i jest dosyć dobra). Jest drugi sposób – ten moim zdaniem najskuteczniejszy i najtańszy – „ książeczka serwisowa” – tam są wymienione po kolei wszystkie najpopularniejsze radioodbiorniki z tamtych lat, pod spodem napisane jest – np. Wymienić C127 ( 33pF) na 15pF, następnie – to i tamto. NASTĘPNY…. Co to znaczy – musimy odszukać z napisów na płytce, gdzie pisze C127 – przeważnie tam gdzie jest taki duży kondensator obrotowy, którym się reguluje częstotliwość, odnajdujemy, sprawdzamy, jeżeli na nim pisze 33, to śmiało wylutowywujemy, i zaraz wstawiamy inny, ten z instrukcji na którym pisze 15. i tak postępujemy dalej, i dalej . Po każdej wymianie elementu warto jest uruchomić radio i sprawdzić, jak to trzeszczy. Jeżeli skończymy, warto jest przymocować porządną antenę, i wtedy to już na pewno Radio będzie grało. Jest też 3 sposób na przestrojenie radia – cewki – to jest jednak długa, i mozolna praca – trzeba wszystkim po kolei pokręcić, żeby przejść na nowe pasmo, dla nie wprawionych nie polecam.

 

 

A teraz najważniejsze – jeżeli ci się dosyć spieszy, to mogę przesłać „książeczkę serwisową, bo znając siebie to pewnie będę ją wrzucał gdzieś za pół roku, jak znajde czas. Jeżeli jednak chciałbyś koniecznie to:

 

 

Uwaga !


W związku z dosyć dużym zainteresowaniem w kwesti opisów przestrajania publikuje :


Oto link do mojej prywatnej strony, gdzie znajdują się schematy i "prowizoryczne" opisy

...__:::--->ZAPRASZAM<---:::__...Gdyby to jednak było za mało, to zamieszczam czytankę... - poprostu klik

 

 
Gość: zielina21, ecl115.internetdsl.tpnet.pl
2008/03/09 13:50:08
  do notki: stare Radio ciąg dalszy...
 mam pytanko czy pana sposub na przestrojenie radia traban pasuje do wszyskich rodzajo tego radia np traban3

Tak, chociaz mogą być lekkie przerobki w układzie. turban od turbana3 moze się lekko różnic zastosowaną "elektroniką" lub wyglądem - inna obudowa etc. Jerżeli chodzi o głowice, czy o sposób przestrojenia to niepowinno byc jakich kolwiek problemow. 

| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Katalog Stron Gwiazdor
Porady elektroniczne - Gwiazdor
Google