środa, 10 stycznia 2007
Wykorzystaj swój stary telefon !!!
Tytułem wstępu

Jakiś czas pracując nad szkolnym projektorem multimedialnym wpadłem na pomysł, żeby sobie sprawić takie cudo. Problemem była matryca, czyli to na czym obraz jeszt wyswietlany. Jednak po dłuższej chwili doszłem do wniosku, że można z telefonu komurkowego zrobić. Problemem było tylko jedno - oprogramowanie - ja nieumiem programować, niejestem aż takim zaawansowanym informatykiem. Poświęciłem więc cały wieczór na posiedzenie przed netem i szukałem patentów na ten temat. Znalazłem - ktoś był vkiedyś pierwszy. Poniżej przedstawiam pełen opis:

1. Potrzebne materiały:
* wyświetlacz z nokii 3310 lub 3210
* pare diod zenera i oporników
* kawałek kabla
* zarówka, 75 lub 100 W - zależy od własnego gustu co do jasności
* szkło powiętkszające

2. Wykonanie


ORGINALNY PROJEKT ZNAJDZIEMY TU


Ja jednak proponyje uproszczony schemat, nie wymagający takiego nakładu materiału. Moj schemat jest również w pełni sprawny, ale prostszy, przedstawiam go na rysunku:

3. UWAGA Teraz należy wypić sobie jednego, żeby ręce się nie trzęsły i zabrać się dalej do roboty. Należy bardzo, bardzo ostrożnie zerwać matryce LCD z obudowy, powinna być to taka przezroczysta, lekko zielonkawa folia z złączkami folia jest dosyć cieńka, dlatego trzeba to robić ostrożnie, żeby nie uszkodzić. Kolejnym krokiem będzie podłączenie kabelków na lini rezystory ze schematu -> wyświetlacz. Należy to wykonać lutownicą małej mocy, zgodnie ze schematem , który kryje się pod linkiem wyżej. Lączymy... i matryca gotowa. Teraz warto zainstalować oprogramowanie, połączyć wyświetlacz z kompem, i I etap za nami ( jeżeli działa).

4. teraz budujemy obudowe, np z kartony, chodzi o to, żeby była scianka z kartonu, a w niej otwór, w który wejdzie folia - matryca wyświeltacza. Mocujemy wsztstko, przykładamy żarówke z tyłu, nie za blisko, żeby się matryca od ciepła nieupaliła !!, gasimy światło, włączamy projektor, dla ustawienia ostrości manipulujemy ze szkłem powiększającym i gotowe WSZYSTKO !!!

| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Katalog Stron Gwiazdor
Porady elektroniczne - Gwiazdor
Google