wtorek, 15 listopada 2005
"Neonki"

Ostatnio napisał do mnie ktoś (nawet się nieprzedstawił) i napisał mi, ze zamierza skąstrułować "neonki" pytając się jak można obliczyć ograniczenie prądowe dla diody LED. a propo odsyłam do działu o rezystorach.
20:26, karol-jaskulski , Tuuning Roweru
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 lipca 2005

Projekty najróżniejszych bajerów do roweru

1. "Świecące koła"

       Świecące koła to nic innego jak prostacki bajerek, który widziałem na aukcji najpopularniejszego sklepu internetowego. Tam cena wachała się w okolicy 10 - 15 zł. Przedstawiony niżej projekt to dokładnie to samo, daje dokładnie ten sam efekt, i jest o wiele tańszy. Zamieszczas tu też szczegułowy opis, zeby osoba, która nigdy w życiu nietrzymała rozgrzanej lutownicy dokładnie poznała zasade działania, i była w stabie wykonać to urządzonko.

rys. 1. Równolwgłe połączenie diod LED

rys. 2. Szeregowe połączenie diod LED

Opis dla nieelektroników

1. Grube linie opisane jako kable to są poprostu cieńkie druciki w izolacji. Wyglądają one mniej więcej tak jak kabel od mikrofonu komputerowego. Dwa prostokąty to bateria. Do tego układu kupujemy baterię 9 V. (czyt. dziewięcio woltową). bareria ta jest ttochę mniejsza niż pugełko od zapałek. jeżeli się jej przyjżymy to zobaczymy oznaczenia z jednej strony + (takie małe okrągłe wyjscie) z drugiej zaś - takie większe 6-ścio katne wyjście. Te trujkąty z kreską to zaś diody LED (nazwa pochodzi z jęz. Angielskiego i oznacza Light emision diode). W Polsce fachowo ten element nosi nazwę dioda elektroluminensacyjna. Ale jeżeli powiemy LED Laserowa ultrajasna, to kazdy powinien wiedzieć o co chodzi. Dioda wygląda tak jak na poniższym rysunku

rys.3.  Przykład diody LED

Dłuższa końcówka tej diody to +

Jeżeli kupimy taka diodę Powinna ona tak wyglądać oczywiście to szare powinno być przezroczyste, jeżeli kupimy diodę laserową czyli taką jak my potrzebujemy.

Lista zakupów.

Teraz trzeba się udać do sklepy z częściamy elektroniczntmi lub popytać się w jakimś serwiśie, gdzie naprawiany jest sprzęt elektroniczny i kupić to co znajduję się na tej liście. Radze przepisać sobie na kartkę.

1. Dwie diody LED laserowe, ultrajasne o koloże... tu wybierz kolor. (W polsce dostać można niebieskie, czerwone, zielone, pomarańczowe, białe.)

2. Bateria 6F22  dziewięcio woltowa 9V. (firma obojętna)

3. Zacisk (styk z wyprowadzeniami) do tej barerii.

4. 1,5 do 2 metrów kabla dosyć cieńkiego np. głośnikowy lub podobny.

Niewarto inwestować i kupować najlepszych i najdrorzszych rzeczy. Cały koszt wszystkich materiałów niepowinienł przekroczyć 10 zł. Jeżeli przekroczył to dla cievie informacja (niestety przykra), ze przepłaciłeś, i niekupuj juz tam więcej :)

Dobra, jest i co dalej ?

jeżeli masz w domu lutownice, to sobie jakoś musisz poradzić, i zdobyć kolejne życiowe doświadczenie, jeżeli nie masz to skocz do znajonmego, który by miał ewentualnie poproś go, zeby to polutował. Jeżeli masz dosyć trudną sytuację - niezałamuj się - poradzisz sobie. Zapomniałem wielkie sorki :) Zaopatrz się jeszcze w taśmę izolacyjną Kolor, szerokośćniema nic do znaczenia.

Pora zaczynać...montarz

1. Weź kabek, który kupiłeś, przyłuż go do koła i pzytnij na dwa identyczne odcinki. Zostaw tak ok. 10 cm. zapasu - bardzo sie przyda. Odzinki te powinny starczyc od mrtakowej fwelgi koła do damego środka koła. (Centrum). i Doliczasz 10 cm. zapasu. ciach, obcinasz. Odmieżasz na tą samą długość drugi odcinek, odcinasz. Resztę schowaj, napewno się przyda - u mnie nic nieidzie tak odrazu na straty:). Teraz "obrabisz" końce kabli. Tak, żebyś widział drut miedziany na długości ok. 1,5 cm.Kabelki powinny być oznakowane czy to kolorem na. czarny i czerwony. Możemy też się spotkać z np. szarym paskiem po boku izolacji jednego z drutów. Zwruć uwagę na te oznaczenia i oba odcinki połącz razem, tak, aby utworzyłyjeden odcinek. Jeżeli kable są tak oznaczone (jak pisałem wcześniej to bardzo dobrze trafiłeś).Teraz weź zacisk do barerii. Zobaczysz takie małe plastikowe urzondzonko (bardzo małe) i odstające dwa kabelki (zwykle czarny i czerwony). I zwruć uwagę na oznaczenia kabla, który przedchwila połączyłeś. Jeżeli jest to kabel czarno-czerwony to w środku tedo odcinku (gdzie kazałem połączyć daw odzinki przyłącz zacisk baterii. Mam nadzieje, ze niezapomniałeś wcześniej "obrobić" końcówek zacisku. Połącz razwm wszystkie czerwone, t teraz, jeżeli masz lutownice po posmaruj kalafonia i "spawnij luta". Jeżeli niemasz, wystarczy, ze zaizolujesz taśmą, którą wcześciej musiałeś dokupic, bo zapomniałem :). Teraz połącz Czarny kabelek z zacisku z czarnymi drucikami przy odcinku, i też polutuj lub zaizoluj porządnie taśmą. Jeżeli zaś kupiłeś kable z "szarym paskiem". lub z innym oznaczekiem, potraktuj to oznaczenie jak innt kolor. i też złącz jak napisałem wyżej. Teraz dokładnie to samo zrób z drugą złką, którą pozostaje skręcić z czarnym kabelkiem z zacisku baterii. Wykonany model wygląda mniej więcej tak:

rys.4. wykonane główne sztukowanie.

A teraz brakuje nam tylko elementóe wykonawczych - czyli części, które w tym całym przedsięwzięciu bendą spełnaiły główną rolę - diod leh. Przyjżyj się uważnie twoim diodą. Powinny przypominać to co jest na rysunku 3. zaóważ charakterystyczna dłuższą końcówkę. Weź teraz do ręki końcówkę kabla. twoim zadaniem jest teraz połączenie dłuższej końcówki (drucika) wystajączego z takiej szklanej banki (diody). Połącz teraz dłuższą końcówkę (drucik) z + kabla - jeżeli trzymałeś się tego co napisałem to powinienneś czerwony kabelek połączyć z dłuższym druciliem. Jeżeli masz jakiś inny kabez to poprostu połącz z plusem. Staraj się nieurwać drucika diody. ale pożądnie skręcić poczym dokładnie zaizoluj. Teraz połącz czarny kabelek (minusowy) z krutswzym dercikiem wystajączy z diody, zaizoluj całość (połączenie) dokładnie. Pamiętaj, zeby nietaśmować tej przezroczystej, szklanej bańki u góry. Podczas pracy będzie z niej się wydobywało światło. Dokładnie to samo zrób z drugą diodą, i z drugą końcówką kabelka. Niebendę jeszcze raz przeiisywał co, bo przedchwilą to czytałeś... Dobra

Praca gotowa na sucho.

Sprawdzanie t testowanie

teraz do zacisku przyłóz baterię. powinna dokładnie wejść w zaciski. Diody powinny się zapalić. Jeżeli się jedna z nich niwpali to spróbuj ją poruszać. [podrgać, tak, zeby cię zaświeciła. Jeżeli to niedziała, to sprawdż dokładnie połączxenie Przypominam dłuższą końcuwkę diody połącz z kabelkiem plusowym. To bardzo ważne. Jeżeli obie diody się niepalą (nic niedziała, to poruszaj obiema didami, jeżeli to nieposkutkuje, to sprubuj przyłożyć odwrotnie baterię, niebuj się prąd cię niema prawa kopnąć. Baterie i prąd możesz poczuć dopiero wtedy, kiedy przyłożysz ją do języka, ale niepolecam, bo wtedy to dale czadu... ałła. ogólnie niepowinneś mieć z tym urządzonkiem żadnych problemów, powinno działać odrazu bez specjalistycznego uruchamiania, jezeli jednak takie są to wejdż w odnoscik kontakt i daj znać. Jestem dostępny przeważnie od 10 :00 do 3 w nocy..

Juz wszystko gra teraz... gdzie to upakować ??

diody przykręcasz, czy też przyklejsz taśmą do szprycs po przeciwnych stronach koła. Pamętaj tylko o tym, zeby swiecąca końcówka diody była oddalona o około 4 cm. do felgi. taie 4- ro centymetrowe oddalenie da najlepszy efekt wizualny.Przyklej mocno te diody, bo w czasie jazdu bendą narażone na silne wstrząsy. Baterie przyklej równie mocno, a nawet i mocniej na ośce po wewnętrznej stronie koła. pamiętaj o zachowaniu pewnej przestrzeni, tak, zebyś mógł włączyć i wyłączyć efekt w dowolnej chwili. Musi być dostęp do końcówek baterii, i musicz tam wcisnąć i podłączyć zacisk baterii, teraz przyklej drugą diodę po przeciwnej stronie, tamtej diody. całość na kolejnym rysynku. Pamiętaj jeszcze o jednej ważnej żeczy, zeby kable też przymocować, tak, zeby "nielatały, bo jeżeli się gdzieś wkręcą to nieszczęćie gotowe. A tego chyba niechcemy. A i jeszcze coś efekt działa i daje najlepsze wyniki w nocy, lub poprostu w ciemnym, no tro chyba logiczne ... ::))

rys 5. gotowy, wykonany i zamontowany układ

   I tak właśnie powinienł wyglądać gotowy bajer. Jeżeli cokolwiek niedziała, jest niesprawne, wejdż e zakładkę kontakt, i napisz lub zadzwoń. Rozwiąże każdy problem związany z tym urządzeniem.

Dla elektroników zaawansowanych -

   Pokombinuj  sprubuj wstawić opór pomiędzy + a diodami. oczywiście zalecam połączenie równoległe - to chyba nieulega wątpliwości :)

Na allegro znalazłem fotografie, jeżeli zrobisz taki bajer, urzywając czerwonych ledów to będzie wyglądało dokładnie tak podczas jazdy

00:33, karol-jaskulski , Tuuning Roweru
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 19 lipca 2005

Dziś się zgłosił do mnie kumpel z zapytaniem, czy mogę mu zrobić kilka bajerów rowerowych. Poprosił mnie, żebym zajrzał na Allegro. Zajrzałem . Ludzie trzymajcie mnie !! jakie prostactwo, a za jaką cenę Chciał, żeby mu zrobić zestaw z dwoma diodami, który tam kosztował aż 15 zł.

Zróbmy sobie rachunek:

Diody LED laserowe (orientacyjnie) 1,5 *2 = 3

Przewody (cienkie, np. od telefonu, albo dzwonka) 1m. = 30 gr

bateria 6F22 (nie musi być za droga) 1* 2,50 =2,50

rezystor, kilka lutów,zacisk do baterii (około) =2,00 SUMA 7.80

i kto mi powie, że lepiej stamtąd brać nie wiadomo co i nie wiadomo nie wiadomo za ile jak ja mogę zrobić to samo za nie całe 8

Co się bardziej opłaca? a jeszcze mogę pokombinować, bo jak każdy elektronik znajde jakiegoś kablas diody, lutownice, rezystor ma i to już za darmo wychodzi.

Po zastanowieniach...

chyba rozpocznę karierę z tuningowaniem rowerów, przecież to takie bajecznie proste, trzeba tylko mieć troszeczkę pojęcia o elektronice, podstawowe narzędzia ( ja mam pracownie dobrze wyposażoną) i trochę chęci,

Postanowienie...

na tej stronie będę zamieszczał wszystkie elektroniczne bajery rowerowe, a już mam ich całkiem sporo. Ciekawy dział warto kontynuować.

01:57, karol-jaskulski , Tuuning Roweru
Link Dodaj komentarz »
| < Kwiecień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Katalog Stron Gwiazdor
Porady elektroniczne - Gwiazdor
Google