wtorek, 04 października 2005

Wskaźniki wysterowania

       są to proste urządzenia, które podłączamy do jakiegoś określonego punktu w naszym wzmacniaczu (np do wyjścia), podłączamy zasilanie i skala diodowa będzie się poruszała (migała) zgodnie z rytmem odtwarzanego dźwięku. Zeby zbudować takie urządzontko nie trzeba być superfachowym elektronikiem, ale trzeba wiedzieć coś na ten temat i trzymać choć raz w życiu (włączoną) lutownice. :) powiem szczerze, że jeszcze bende miał czas, żeby się rozpisywać na temat zasady działania, ale jak narazie to wrzucam schematy.

Stara zasada:

     Jeżeli ktoś z was byłby zainteresowany jakim kolwiek ze schematów to bardzo proszę przejść na zakładkę kontakt, i napisać lub zadzwonić, obiecuje odpowiedzieć na każde pytanie związane z tymi zagadnieniami, i każdemu udzielić szczegółowych informacji technicznych. należy tylko podać numer schematu - resztą ja się zajmie :)

Coś o możliwościach "bajerowania wskaźnika"

     - każdy wskaźnik wysterowania może mieć swój bajerek - najprostszym sposobem jest wstawienie rózno-kolorowych diod LED np zielone>żółte>niebieskie>czerwone. Kombinacji jest tak wiele, jak wiele jest typów diod. możemy też ułożyć diody w różnych kierunkach np. dopasowywując je w kształcie ślimaka. Nie bende tu jednak opisywał możliwości ustawień. Zależy ona bowiem od waszych, inwidualnych inwencji. Mam zamiar szerzej opisać taki bajerek jak "lampowy wskaźnik wysterowania". Każdy elektronik (z troszkę dłuższą praktyką) spotkał już się z poczciwymi lampami fluorescencyjnymi takimi jak EL84. Spotkamy je w starych magnetofonach szpulowych na ZK140 czy 120 - jako kontrole poziomu nagrywania wstawiano tam takie lampki. Namawiam więc wszystkich do przeszperania strychów, poddaszy, magazynków lub ewentualnie do skorzystania z ofert niektórych sklepów internetowych oferujących jeszcze poczciwe lampy (bo takie jeszcze są). Przedstawiam więc schemat takiego wskaźnika lampowego.

Schemat jjuż niedługo bo teraz jest w budowie

a to inne wskaźniki:

  Sch. 2,1.  UWAGA! ten wskażnik wysterowania podłączamy do wyjścia wzmacniacza mocy o mocy nie przekraczającej 230 W RMS ( mocy muzycznej)

| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Katalog Stron Gwiazdor
Porady elektroniczne - Gwiazdor
Google