wtorek, 13 września 2005

          Filtry napięcia przemiennego służą do "oczyszczania" napięcia z sieci domowej. Jak wiadomo wykres napięcia przemiennego wzorcowo powinien wyglądać jak idealna wręcz sinusoida (fala). Wiadomo też, że są w sieci rożne przepięcia napięcia - jakieś sieciowe śmieci i zniekształcenia, jakbyśmy mieli dokładny, precyzyjny miernik możemy zauważyć wahania napiięcia 215 do 235 V. - tak przynajmniej ja zaobserwowałem, ale wiem, że jeżeli by wykonać pomiar napięcia na oscyloskopie - to to by sinusoidy nieprzypominało. filtry napięcioowe ma napewno każdy z Was. wystarczy się przyjżeć specjalnej listwie zasilającej /taki przedłużacz przed kompem/. należy go podłączać pod każde urządzenie elektroniczne, czułe na przepięcia w sieci (od sprzętu audio przez komputry aż po aparatóre medyczną). Wiem jednak, że załączanie takiej listwy wszędzie jest dosyć drogim rozwiązaniem - listwa kosztuje ok 35 zł. Dlatego tu terż publikuje rozwiązanie tego problemu i zamieszczam kilka schematów takich urządzeń. Prosze mi wierzyć ale wykonanie takiego filtru jest bardzo proste - do najprostszych należy schemat z JEDNYM waristorem.

          Napoczątku jednak może kilka słów o samym warystorze. Dla kogoś, kto zxaczyna przygode z elektroniką, słowo warystor niekojaży jię zupełnie z niczym. :) warystor jest elementem, którego REZYSTANCJA ZALEŻY OD ZMIAN NAPIĘCIA. Jeżeli napięcie jest dokładnie sinusoidalne, to rezystancja (opór stawiany w naszym wypasku napięciu) pozostaje właściwie bez zmian. Jeżeli zaś w sieci wystąpi nagła zmiana napięcia (skok spowodowany czyto włączeniem odbiornika o zbyt dużej mocy, czy też jakimś  zwarciem) występuje skok. przykładowo z 230V do 237V to rezystancja warystora natychmiastowo wzrośnie. Wydzieli się moc strat, dzięki czemu warystor się nagrzeje. Napięcie na wyjćiu warystora pomimo skoku pozostaje w tej samej wartości czyli 230V.

                              PROSTE !!!

a oto kilka rysunków

Charakterystyka warystora :

A oto najprostszy filtr napięcia. skłasa on się tylko z jednego elementu - jak wiadomo warystora.... Proszę tylko zwrócic uwage na bieguny i niepomylić "fazy" z neutralnym:

Taki uklad niestery niedaje jednak zbyt dobrych efektów, i jest raczej stosowany tam, gdzie występują mniejsze zakłucenia na lini elektrycznej - czyli żadko kiedy :), ale nie niezaszkodzi go zbudować :). Znaczernie praktyczniejszy może nam się okazać układ na prsunku poniżej:

Warystor niejest elementem koerunkowym, więc nienależy zawacać uwagi, jak do właściwie wstawic w układ. Przy budowie filtra napięciowego (a do tego głównie używa się  warystorów) należy pamiętać o jednej regółce (cytuje mojego nauczycieli z TiME) CHŁOPY, CHOPY DO DIABŁA PAMIENTJCIE, ŻE WSZYSTKO SIE GRZEJE, I GDZIEŚ CIEPŁO MUSIE ODDAWAĆ NO FRANEK NIEMA BATA NA TO ZAWSZE MUSI BYĆ CHŁODZENIE  Dziś ja powtażam wszystkim, że wszystko co sie nagrzewa chłodzone musi być. Jeżeli więc wiemy, że warystor jest elementem, któergo rezystancja zależy od zmiany napięcia podanego na ten element, to on, oddaje ciepło wzamian stabilizując nap. wyjściowe. Pamientajmy więc o tym, żeby wstawić tam jakiś radiator. przynajmniej zawsze zabezpieczenie bedzie.

                         CDN

| < Kwiecień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Katalog Stron Gwiazdor
Porady elektroniczne - Gwiazdor
Google